Gdy ciężkie leczenie onkologiczne ograbiło pacjenta ze wszystkich sił, a jedyne uczucie , jakie mu towarzyszy,to zmęczenie, lekarze mówią o zespole zmęczenia związanym z chorobą nowotworową (CRF- Cancer Related Fatique). Według badań taki stan kompletnego wyczerpania dopada 70 % pacjentów chorych na raka.

Każda choroba nowotworowa kosztuje dużo siły, więc prawie wszyscy pacjenci w czasie chemioterapii lub naświetleń czuja się zmęczeni i bez życia.Takie wyczerpanie może minąć samoistnie po zakończeniu terapii, jednak w wielu przypadkach może,się również utrzymywać przez wiele miesięcy czy nawet lat. Inaczej,jak ma to miejsce w przypadku osoby zdrowej,odpoczynek i wystarczająca ilość snu nie są w stanie złagodzić objawów CRF u pacjentów onkologicznych.

Typowymi objawami są:

  • utrzymujące się zmęczenie
  • brak werwy
  • obniżenie wydolności
  • depresja
  • zaburzenia koncentracji
  • duszności

W takim stanie nawet najprostsze codzienne czynności, jak mycie się,ubieranie, zakupy czy prace domowe przychodzą z ogromnym trudem i wymagają niezwykłego nakładu sił ze strony osoby chorej.


Ruch pomaga bardziej niż oszczędzanie się

Wydawałoby się, że tym, co może rozwiązać ten problem,jest spokój i oszczędzanie się. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie. Opublikowana w 2017 roku na łamach magazynu specjalistycznego JAMA oncol meta-analiza amerykańskich centrów leczenia raka dokonała analizy 113 badań na temat skuteczności różnych terapii w leczeniu CRF. Zwycięzca był jednoznaczny: to sport i aktywność fizyczna. Większe korzyści pacjenci czerpali, łącząc regularny program ruchowy z psychoterapią. Bardzo niewielu pacjentom pomogły natomiast leki pobudzające,tak chętnie przepisywane przez lekarzy.


Pamiętaj o zapasach żelaza

W czasie chemioterapii często dochodzi również do uszkodzenia szpiku kostnego, w wyniku czego produkcja komórek krwi spada. Skutkiem tego jest anemia, która ze względu na brak czerwonych krwinek powoduje niedostateczne zaopatrzenie całego organizmu w tlen. Poważnie zmniejsza to obciążalność człowieka. Onkolodzy stosują tutaj erytropoetynę., EPO pod postacią wlewów. Terapia ta jednak nie jest do końca bezpieczna, zachodzi nawet podejrzenie, że wiąże się ona z większym ryzykiem zgonu. Najlepsze do aktywowania czerwonych krwinek jest żelazo, gdyż ten pierwiastek śladowy jest konieczny do wytwarzania czerwonego barwnika krwi. Bardzo dobrym źródłem żelaza jest czerwony burak,którego należy zjadać w dużych ilościach. W formie skoncentrowanej możesz przyjmować żelazo pod postacią eliksirów ziołowych. Warto wzmocnić się taką właśnie kuracją


Witamina C również przeciwdziała wyczerpaniu

Aby zawarte w roślinnych produktach spożywczych żelazo dobrze wchłaniało się w jelicie, musi mieć do dyspozycji odpowiednią ilość witaminy C. Postaw zatem na dietę bogata w tę witaminę składającą się z wielu owoców i warzyw.

Sokami najbardziej zasobnymi w wiataminę C są soki z :

⇒ pomarańczy

⇒ grejpfruta

⇒ rokitnika

⇒ cytryny

Potężnego kopniaka energetycznego można uzyskać dzięki wlewom z wysoko skoncentrowanej witaminy C (25g). Badanie przeprowadzone w 10 niemieckich gabinetach lekarskich z udziałem 125 pacjentów chorych na raka piersi wykazało, że można w ten sposób znacznie złagodzić spowodowane przez nowotwór wyczerpanie.


Żeń-szeń

Wśród Azjatów roślina ta uchodzi za pewnego rodzaju środek leczniczy na wszelkie problemy zdrowotne, jak również źródło siły dla ciała i ducha. Korzystny wpływ na pacjentów onkologicznych wykazało badanie przeprowadzone na MayoClinic. Wszyscy pacjenci,którym zaaplikowano dawkę 2000 mg ekstraktu z żeń-szenia, informowali o wyraźnej poprawie jakości życia i odczuwalnym przypływie energii.

Co pomaga przy zmęczeniu po leczeniu onkologicznym