Każdy człowiek jest wyjątkowy, dlatego jego leczenie powinno być spersonalizowane

W monitorowaniu i leczeniu nowotworów oraz ocenie chemiowrażliwości  polecamy naszym pacjentom badanie maintrac(poziom krążących komórek nowotworowych) i steamtrac(poziom komórek nowotworowych macierzystych odpowiedzialnych za powstawanie przerzutów)

Maintrac jako badanie możemy zastosować między innymi do  monitorowania i  leczenia raka piersi, jelita grubego itd .Wszystkie nowotwory lite a właściwie ich przebieg leczenia można monitorować za pomocą tego testu. Możemy też je wykorzystać do analizy wrażliwości komórek raka nowotworowych na chemioterapeutyki proponowane przez lekarza w chemioterapii lub substancje naturalne jak witamina C czy kurkumina jeśli oczywiście pacjent korzysta z takiej terapii.

Maintrac® to badanie krwi, które wykrywa komórki nowotworowe uwolnione przez guz i krążące w krwioobiegu (często opisywane jako płynna biopsja).

Niektóre z tych tak zwanych krążących (nabłonkowych) komórek nowotworowych (CETC / CTC) mogą być odpowiedzialne za występowanie przerzutów (rozsiewu przerzutowego), a zatem odpowiedzialnych za progresję choroby nowotworowej.

Po określeniu liczby komórek Maintrac, lekarz może monitorować przebieg choroby i efekty leczenia np. chemią. Może też oszacować czy i  w jakim stopniu leczenie onkologiczne zakończyło się sukcesem. Wynik zawiera ilość komórek nowotworowych żywych i martwych. Dzięki analizie zmiany ilości komórek możemy ocenić postęp leczenia.

Jeśli tak nie jest, istnieje możliwość testowania działania innych substancji bezpośrednio na krążących komórkach nowotworowych.

Maintrac to metoda bardziej innowacyjna niż inne monitory skuteczności terapii przeciwnowotworowej.

Wykrywanie CETCs polega na ocenie antygenu adhezyjnego komórek nabłonkowych (ang. epithelial cell adhesion molecule-EpCAM). Antygen ten nie występuje fizjologicznie na nienowotworowych komórkach obecnych we krwi. Metoda oznaczająca ilościowo krążące nabłonkowe komórki nowotworowe (CETC) jest wysoce powtarzalna, akredytowana, zbadania i  zwalidowana zgodnie z normą DIN EN ISO 15 189. Wyniki badań wielokrotnie publikowano w międzynarodowych czasopismach branżowych i naukowych.

Z Maintrac możemy sprawdzić reakcję na różne środki terapeutyczne, ponieważ dynamika liczby komórek silnie koreluje ze wzrostem nowotworu i rozwojem przerzutów.

Guzy składają się z różnorodnych populacji komórek. Chemioterapia, może zatem być nieskuteczna we wszystkich rodzajach leczenia nowotworów. Prawdopodobieństwo przerzutów znacząco wzrasta na wskutek wzrostu liczby komórek, które uwalnia sam nowotwór do krwi pacjenta. Dlatego ważne jest, aby zidentyfikować i scharakteryzować ilościowo komórki nowotworowe pacjenta oraz zastosować terapię spersonalizowaną.

Chemiowrażliwość

Zastosowanie CTCs jako tzw. płynnej biopsji umożliwia  bezinwazyjne sprawdzenie chemowrażliwości w dowolnym czasie trwania choroby.

Krążące komórki nowotworowe inkubuje się i traktuje chemioterapeutykiem w odpowiednim stężeniu oceniając efekt

 Jakie informacje dla Pacjenta i lekarza wnosi badanie?

  1. Sprawdzalność efektu terapii onkologicznej: Za pomocą tej metody monitorowania wykrywa się, czy w organizmie pacjenta zmniejszyła się ilość krążących komórek nowotworowych czyli ocenia się skuteczność terapii onkologicznej.
  2. Dostosować do stadium choroby pacjenta leczenie wspomagające w onkologii zwłaszcza  gdy pojawiają się już przerzuty: można sprawdzić i zastosować metody naturalne leczenia na zalecane leki, które lepiej oddziałują bądź nie na komórki nowotworowe pacjenta.
    Podczas przeprowadzania terapii chorób nowotworowych należy dokładnie analizować ich przebieg i zastanowić się, czy standardowa terapia jest wystarczająca.  Poniższy diagram ukazuje etapy leczenia nowotworu: wykrycie, operacja, badanie komórek nowotworowych, obserwacja pacjenta przy powrocie do zdrowia. Na każdym z tych etapów możliwe jest zastosowanie Metody Maintrac w celu określenia skuteczności przeprowadzanego leczenia. Wykres uwzględnia momenty w trakcie trwania terapii, w których liczba komórek nowotworowych zwiększa się, co oznacza, że należy zmienić terapię na inną.Badania przeprowadza się na każdym etapie choroby  tzn. od postawienia diagnozy, poprzez operację chemio lub radioterapię aż poprzez okres rekonwalescencji po leczeniu. Test odpowiada też częściowo na pytanie – czy prowadzone leczenie jest wystarczające dla pacjenta i czy nie należy poczynić niezbędnych kroków aby je spersonalizować.

Dr.med. Ulrich Pachmann założył laboratorium w Bayeruth w Niemczech w 1996 roku i od tego czasu jest jego kierownikiem. Badania zlecają poradnie, szpitale i pacjenci indywidualni, a dr. Pachmann poprzez swoja wiedzę i wieloletnie doświadczenie skutecznie pomaga w leczeniu chorób zakrzepowo-zatorowych i chorób nowotworowych

Labratorium dr. Pachmanna oferuje Państwu najwyższej jakości testy liczenia krążących komórek nowotworowych i ich wrażliwości na chemioterapeutyki. Badania te wykonywane są zgodnie z międzynarodowymi standardami jakości. Wysoka jakości badań potwierdzana jest m.in. regularnie uzyskiwanymi pozytywnymi wynikami certyfikatów jakości DAkkS oraz ISO 15189.

Laboratorium współpracuje z lekarzami z całego świata m. innymi z USA, Kanady, Australii, Japonii i całej Europy w tym Polski.