Leczenie onkologiczne przeważnie jest wieloetapowe. Może składać się z chemioterapii , radioterapii czy przeszczepu szpiku. Zastosowane leczenie i związane z tym skutki uboczne wiążą się z odczuciem niepokoju i strachu przed nieznanym. Obawy które odczuwa chory wynikają z dotychczasowych obserwacji skutków leczenia wśród rodziny, znajomych, a także informacji uzyskiwanych z mediów. Chory jest przerażony długą listą skutków ubocznych leczenia, o ktorych dowiaduje się, wyrażając zgodę na rozpoczęcie leczenia. Bardzo ważne w tej sytuacji jest wsparcie informacyjne i emocjonalne. Pomocna może się okazać konsultacja u psychoonkologa, który przeprowadzi psychoedukację z zakresu leczenia onkologicznego , udzieli wsparcia i przygotuje na ewentualne skutki uboczne. Skorzystanie z pomocy specjalisty może pomóc w obniżeniu napięcia i lęku, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia.

Trudnym do zaakceptowania objawem ubocznym jest wypadanie włosów, które ma ogromne znaczenie dla większości chorych. Reakcje emocjonalne są uzależnione od płci, wieku, miejsca zamieszkania, czy postawy rodziny. Kobiety obawiają się utraty urody i odrzucenia partnera, mężczyźni bowiem myślą o stracie tożsamości i indywidualnego stylu.

Przełomowy jest moment gdy na grzebieniu, na poduszce lub pod prysznicem pozostaje znaczna ich ilość. Niestety w takiej sytuacji informacja, że włosy odrosną, to niewielkie pocieszenie dla chorych. Należy jednak pamiętać, że utrata włosów to proces który pozwala na odpowiednią reakcję,a tym samym na minimalizowanie emocjonalnych konsekwencji tej sytuacji.

Praktyczne wskazówki:

  • Gdy włosy zaczynają stopniowo wypadać, warto na tym etapie podciąć włosy. Będzie to możliwość osowjenia się z nowym wizerunkiem. Jednak gdy intensywność wypadania włosów wzrośnie, nie należy przedłużać tego momentu i najlepiej włosy zgolić w domu przez bliską osobę, u fryzjera, bądź w zakładzie perukarskim, jeśli takie usługi oferuje. Pozwoli to również uniknąć splątywania się włosów, szczególnie długich.
  • Proces wypadania włosów bywa nieprzyjemny, bolesny. Choć decyzja o obcięciu się na łyso nie należy do najłatwiejszych, jednak jej podjęcie często niweluje dyskomfort zarówno fizyczny jak i psychiczny.
  • Skórę włosów warto nawilżać np. Olejkiem rycynowym przez cały okres leczenia, a także, jak włosy zaczną odrastać. Można również stosować kosmetyki, by wspomóc wzrost włosów, jednak z rozsądkiem w kwestii wyboru marek.
  • Zanim wypadną Ci włosy zadbaj o to, żeby dobrać dla siebie odpowiednią perukę, chustę bądź turban. Znajdź profesjonalny, rekomendowany salon perukarski, w którym poczujesz się bezpiecznie. Specjaliści w tym zakresie pomogą Ci dobrać nową fryzurę. Nie śpiesz się z wyborem i zaufaj sobie. Ważne by peruka podniosła Twój komfort. Przy obecnej ilości dostępnych baz i modeli, warto przyjść z dobrym samopoczuciem i dobrać fryzurę w której poczujemy się dobrze.
  • Pamiętaj, łysa głowa już nikogo nie szokuje
  • Nie wstydź się emocji związanych z utratą włosów. Daj sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym NFZ podstawą do uzyskania dofinansowania do środka pomocniczego, którym jest peruka, jest posiadanie zlecenia na zaopatrzenie w wyrób medyczny będący przedmiotem ortopedycznym lub środkiem pomocniczym. Zlecenie musi zostać wypełnione przez lekarza odpowiedniej specjalności i potwierdzone w oddziale NFZ przez pacjenta, osobę reprezentującą pacjenta lub drogą pocztową. Zlecenia są potwierdzane we właściwych Oddziałach Wojewódzkich NFZ.

Dobór peruki należy rozpocząć od znalezienia profesjonalnego oraz rekomendowanego salonu perukarskiego, w którym należy poczuć się bezpiecznie, a specjaliści w tym zakresie pomogą w dobraniu nowej fryzury. Do salonu perukarskiego warto wybrać się z kimś bliskim. W wybraniu peruki nie jest wskazany pośpiech.

Perukę można dobrać tak, że będzie taka sama, bądź bardzo zbliżona do fryzury sprzed choroby. Jest to również niepowtarzalna możliwość, żeby zaszaleć ze swoim wizerunkiem. Należy pamiętać, że peruki są wyrobami medycznymi i może nie być możliwości wymiany modelu, ani zmiany na inny kolor.

W zależności od rodzaju peruki, czy jest wykonana z włosów naturalnych czy syntetycznych istnieje możliwość zmiany we fryzurze. Peruki z włosów syntetycznych mają gotowe fryzury i mogą być podcinane tylko odrobinę, jeśli np. Grzywka wpada do oczu. Jednak peruki z włosów naturalnych mogą być strzyżone zgodnie z potrzebą, jednak do długości pozwalającej zakryć bazę. Oba te rodzaje są dostępne od ręki w profesjonalnych sklepach perukarskich.

Ceny peruk zależą nie tylko od rodzaju włosów, ale również od wykonania, czyli bazy na jakiej znajdują się włosy. Większość pacjentek obawia się , że w peruce nie będą wyglądały naturalnie, jednak dobra jakość wykonania peruki sprawia, że peruki wygladają bardzo naturalnie i trudno je odróżnić od dobrze przystrzyżonych włosów. Elementy techniczne takie jak np. Mikroskóra czy linia rozmyta, zwiększają ich naturalność.

Konfrontacja z leczeniem hematoonkologicznym i skutkami ubocznymi leczenia, to czas pracy nad samoakceptacją, a także nauka koncentracji na innych zasobach. Przecież utrata włosów nie wpływa na osobowość. Sytuacja kryzysowa może spowodować odkrycie w sobie innych wartości, czy cechy charakteru. Diagnoza i leczenie to tylko etap w życiu, a utrata włosów to przejściowy skutek uboczny. Włosy po zakończonym leczeniu odrastają w bardzo szybkim tempie, a jedyne co może zaskoczyć, to ich inna struktura. Z włosów prostych mogą zrobić się krecone. Zazwyczaj po dłuższym czasie włosy wracają do swojego dawnego wyglądu.

Skutki uboczne leczenia – utrata włosów