Główne zadania wody

Do głównych zadań wody należy udział w regulacji termicznej organizmu,nawilżenie treści pokarmowych oraz rozprowadzanie substancji po całym ciele. To ona może zadecydować o tym,czy rozwinął się w nas potencjalne czynniki chorobotwórcze. Skutki odwodnienia odczuwane są w naszym ciele na co dzień. Wiele osób uważa, że odwodnienie dotyczy jedynie ludzi, którzy wiele godzin spędzają np, w upalnym klimacie. Należy jednak wziąć pod rozwagę fakt, że istnieje przewlekła forma odwodnienia, która w wielu przypadkach nie daje klinicznych objawów. Uczucie jakim jest pragnienie często jest mylone z głodem. Zatem zanim sięgniemy po kolejny w danym dniu posiłek, zachęcam najpierw do uzupełnienia płynów. To jaka ilość wody jest odpowiednia dla danej osoby,jest kwestią bardzo indywidualną i uzależnioną od wielu czynników. Zaliczyć można do nich porę roku, stan zdrowia, aktualnie prowadzoną dietę oraz tryb życia czy też wiek. Niestety XXI wiek niesie ze sobą konsekwencje w postaci rozwoju przemysłu spożywczego.Dużą popularnością cieszą się słodzone napoje gazowane czy też dosładzane soki, które wyparły picie wody. Tymczasem regularne ich spożywanie prowadzi do przewlekłego odwodnienia oraz stanów zapalnych. Związane jest to w dużej mierze z potrzebą neutralizowania przez organizm dostarczonego z tegoż rodzaju napojów kwasu fosforowego. Do tego dochodzi regularne spożywanie kawy, herbaty, piwa czy nawet mleka UHT. Skutków niedbania o odpowiednie nawodnienie jest dużo więcej niż skutków przewodnienia.

Skutki odwodnienia

Do głównych następstw spożywania zbyt małej ilości wody zaliczyć można przede wszystkim problemy z nerkami oraz ogólne zatrucie ciała. Nerki oraz wątroba, jako filtry w naszym organizmie , mają za zadanie regularne pozbywanie się z niego toksyn oraz zanieczyszczeń. Stąd niedobór wody będzie skutkował zatruciem ciała, a także zaparciami,gdyż w jelicie grubym również następuje resorpcja wody. Od strony skóry można spodziewać się przesuszenia, czasem towarzyszyć temu może podwyższona temperatura ciała. Mogą pojawić się skurcze, napięcia. Niejednokrotnie problemy z sercem i układem krążenia również wynikają z braku odpowiedniego nawodnienia. Związane jest to bezpośrednio z tym, że nie dostarcza się organizmowi wraz z wodą niezbędnego do pracy serca pierwiastka, jakim jest magnez, ani wodorowęglanów. Brak pragnienia do także częsta skłonność do przejadania się, a co za tym idzie, do wzrostu masy ciała. Przy przewlekłym odwodnieniu rozpoczynają się problemy z koncentracją i pracą mózgu, zaburzenia równowagi.

Do wczesnych objawów odwodnienia należą:

  • odczucie suchości, spierzchnięte usta i lepkość w jamie ustnej,
  • obniżenie ilości wydawanego moczu (bywa,że poprzez ciągłe i uporczywe życie w biegu zapominamy o potrzebach fizjologicznych i nie wiemy nawet,jak często oddawaliśmy mocz danego dnia),
  • senność i obniżenie odruchu łzawienia (piekące oczy wcale nie muszą wynikać ze zbyt długiego czasu spędzonego przed komputerem,a spadek energii między 15:00 a 17:00 wynikać może z obniżonej pracy nerek, będącej konsekwencją braku odpowiedniego nawodnienia w ciągu dnia).

Prawidłowe spożycie wody

Żyjemy w świecie pełnym toksyn oraz zanieczyszczonego powietrza.Takie warunki powinny skłaniać nas do jeszcze większego dbania o prawidłowe nawodnienie. Woda bowiem eliminuje z nas toksyny. Codziennie jesteśmy narażeni na utratę około 5 litrów płynów z naszego ciała,które wydalane są przez nasze nerki, skórę, płuca i układ pokarmowy. Po odjęciu wody,która zawarta jest w pokarmach spożywczych przez nas wody w czystej postaci powinno oscylować na poziomie od 1,5 do 2 litrów dziennie. Jeszcze większe spożycie na dobę będzie dotyczyło osób,które regularnie i intensywnie uprawiają aktywność fizyczną.Z kolei nadmierne spożywanie wody doprowadzić może z czasem do odczucia wychłodzenia, spowolnienia procesu trawienia oraz osłabienia pracy trzustki i śledziony.

Jest wiele rodzajów wód- od wód rzecznych i morskich aż po deszczówkę. Władze miast niejednokrotnie zapewniają o odpowiedniej jakości wód kranowych, jednocześnie zachęcając do jej spożycia. Unia Europejska narzuciła przed laty odpowiednie normy, które miały na celu podniesienie jakości wód, co też niewątpliwe miało swoje miejsce.Z drugiej jednak strony z roku na rok obserwuje się coraz większe spożycie wody butelkowanej. Może oznaczać to zarówno wzrost świadomości konsumenckiej, jak i nie ufność wobec wód kranowych.

Rodzaje wód pitnych

Aktualnie na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów wód pitnych butelkowanych. Ich określone parametry oraz właściwości lecznicze i nawadniające regulowane są przez odpowiednie ustawy. Producenci zatem mają obowiązek informowania nas na temat tego, jaką wodę spożywamy. Wyróżnia się trzy rodzaje wód butelkowanych:

  • naturalne wody mineralne- woda podziemna wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, różniąca się od wody przeznaczone do spożycia przez ludzi pierwotną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, oraz charakterystycznym stabilnym składem mineralnym.
  • wody źródlane- to wody niskozmineralizowane, które dostarczają składników mineralnych w niewielkim stopniu.
  • wody stołowe- to wody,które można uzyskać poprzez dodanie naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych takich jak: sód, magnez, wapń,chlorki,siarczany, węglowodany do wody źródlanej.

Z fizjologicznego punktu widzenia największe korzyści zdrowotne będą miały wody wysoko- i średniozmineralizowane. Najbardziej wartościowe pierwiastki jaki możemy znaleźć w naturalnej wodzie mineralnej to: magnez, wapń, sód, chlorki, siarczany i wodorowęglany. Wybierając wodę do picia, warto zwracać uwagę na skład mineralny podany na etykiecie, oceniając czy ilość zawartych w niej składników mineralnych jest odpowiednia do uzupełnienia bilansu tych składników w codziennej diecie. Z dietetycznego punktu widzenia niewskazane jest spożywanie wód gazowanych, ponieważ coraz więcej osób zmaga się z tzw. Niedokwaszeniem żołądka, który bezpośrednio wpływa na procesy trawienne, spowalniając ich efektywność wpływając na pogorszenie przyswajalności składników pokarmowych z pożywienia.

Do naszych obowiązków należeć powinno świadome dokonywanie wyborów żywieniowych, w tym także tych dotyczących spożycia wody.

Odwodnienie organizmu