Dobrze pamiętamy z lekcji biologii, że chlorofil to przede wszystkim pigment roślinny, który jest odpowiedzialny za pochłanianie światła w czasie fotosyntezy, dzięki czemu powstaje energia. Dlaczego chlorofil ma tak duże znaczenie dla ludzi chorujących na nowotwór?

Chlorofil jest naturalną substancją zapobiegającą chorobom nowotworowym – blokuje powstawanie komórek nowotworowych w organizmie oraz chroni DNA przed uszkodzeniem spowodowanym przez toksyczne formy takie jak aflatoksyna. Kolejną, bardzo ważną, zaletą chlorofilu jest umiejętność oczyszczania krwi i płynów ustrojowych.

Badania przeprowadzone przez Linusa Paulinga w Oregonie wykazały, że chlorofil hamuje rozwój guzów, zapobiega niepożądanym zmianom DNA oraz unieszkodliwia wiele substancji kancerogennych i mutagennych.

W 2005 roku „Wageningen Centre for Food Sciences” w Holandii przeprowadził badanie na szczurach, które potwierdziło działanie chlorofilu. Przebadano dwie grupy tych zwierząt, jedna żywiona czerwonym mięsem, druga z dietą uzupełnioną chlorofilem, badanie trwało 14 dni. Efekt był taki, że szczury na diecie bez chlorofilowej miały około ośmiokrotnie zwiększoną cytotoksyczność.

Japońscy naukowcy od lat interesują się wpływem algi słodkowodnej „chlorella” na choroby cywilizacyjne. Wyniki ich badań wskazują, że substancje fitoaktywne wraz z chlorofilem wpływają korzystnie w leczeniu takich chorób jak: cukrzyca, choroba Parkinsona, rak piersi czy rak mózgu. Okazuje się, że chlorella może łagodzić skutki uboczne chemioterapii.

Najlepszym źródłem chlorofilu są zielone warzywa oraz algi. Ilość chlorofilu zmniejsza się w czasie gotowania warzyw, gdy są przemarznięte lub zaczynają się psuć. Chlorofil zawarty w szpinaku po jego ugotowaniu zmniejsza się o 50 %.

Jedzmy jak najwięcej surowych warzyw lub lekko podgotowanych na parze.

Zawartość chlorofilu w wybranych surowych warzywach:

  • 1 szklanka szpinaku- 23,7 mg
  • 0,5 szklanki natki pietruszki- 19 mg
  • 1 szklanka fasolki szparagowej- 8,3 mg
  • 1 szklanka pora- 7,7 mg
  • 1 szklanka kapusty- 4 mg

 Chlorella jest bogata w witaminy z grupy B, aminokwasy oraz składniki mineralne. Zawiera przeciwutleniacze, witaminę C, a także beta karoten. Zawiera 10 razy więcej wapnia niż mleko krowie. Minerały zawarte w chlorelli wiążą się organicznie, przez co są maksymalnie wykorzystywane. Wypierają z organizmu metale ciężkie, pomagają komórkom w przyjmowaniu wody i przez to pomagają w wypłukiwaniu toksyn. Chlorella nie wchodzi w interakcje z żadnymi lekami oraz innymi suplementami. Spożywanie chlorelli ma pozytywny wpływ na równowagę hormonalną, układ sercowo-naczyniowy, ciśnienie krwi oraz zapobiega odkładaniu się cholesterolu na ścianach naczyń, niweluje niedokrwistość, jest również skuteczna w leczeniu chorób wrzodowych.

Chlorofil-pigment roślinny, który może leczyć