Natka pietruszki jest znanym oraz powszechnie wykorzystywanym dodatkiem do potraw w wielu domach. Najczęściej dodawana jest do zup np. niedzielnego rosołu, ale coraz częściej używamy ją także jako dodatek do zielonych koktajli, które mają działanie prozdrowotne. Co ważne, pietruszka po zasuszeniu nie traci swoich cennych właściwości, dlatego również w okresie zimowym warto sięgać po natkę pietruszki i dodawać ją do zupy czy surówki. Natkę pietruszki można również mrozić – proszę jednak pamiętać o tym, by była to natka wysokiej jakości, najlepiej z ekologicznych rolnictw lub wyhodowana we własnym ogródku.

 

Oto kilka właściwości prozdrowotnych natki pietruszki, które powinny zachęcić nas do jej codziennego spożywania:

 → Świeża natka pietruszki zawiera 5 razy więcej witaminy C niż cytryna. Spożycie w ciągu dnia ok. 5 dag natki pokrywa całodzienne zapotrzebowanie na wit. C, A oraz K. Natka pietruszki jest również źródłem witamin z grupy B oraz kwasu foliowego i soli mineralnych.

→ Spożywanie natki pietruszki powoduje poprawę działania oraz regulację układu trawiennego, niweluje wzdęcia, zapobiega infekcjom układu moczowego.

→ Działa tonizująco, oczyszczająco i odświeża oddech.

→ Może być wykorzystywana w terapii kamicy nerkowej, posiada bowiem właściwości rozpuszczania niektórych złogów kamieniowych.

→ Chroni nasze płuca przed działaniem substancji rakotwórczych.

→ Natka pietruszki zawiera więcej wapnia niż samo mleko, ponadto dodawanie jej do potraw powoduje lepsze wchłanianie manganu, który jest ważny przy odbudowie tkanki kostnej.

→ Natka pietruszki zawiera cenne bioflawony, które wzmacniają układ odpornościowy oraz opóźniają procesy starzenia się organizmu.

→ Oczyszcza krew i rozrzedza ją nie dopuszczając do tworzenia się zakrzepów, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył.

→ Natka to bogactwo żelaza, dlatego polecana jest przy leczeniu anemii.

 

Zalet zielonej natki pietruszki jest bardzo wiele, warto pamiętać o tym że to co nam daje to nie tylko smak czy walory dekoracyjne, ale przede wszystkim zdrowie.

Prozdrowotne działanie natki pietruszki