Diagnoza-rak, może spotkać się z różnymi reakcjami zarówno osoby chorej jak i jej bliskich. Najczęściej jednak wywołuje strach, niepewność, obawy. To całkowicie normalne i zrozumiałe w tej sytuacji. Ważne jest to, by podzielić się tą informacją z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, którzy mogą Cię wesprzeć w tym trudnym czasie.

Designe by Freepik

Jak rozmawiać o chorobie z bliskimi?

Rodzina

Choroba jednego z członków rodziny znacząco wpływa na jej funkcjonowanie. Bardzo często, z chwili na chwilę, całkowicie zmieniają się Wasze role i zadania. Czynności, które dotychczas wykonywałaś/eś, w tym momencie mogą stanowić dla Ciebie duży problem. Konieczne jest zatem wprowadzenie zmian w podziale codziennych prac domowych. Oswojenie się z nową sytuacją nie dotyczy tylko Ciebie, ale wszyscy Twoi bliscy muszą nauczyć się funkcjonować w nowej sytuacji. Naucz się przyjmować pomoc. Nie rezygnuj jednak z takich czynności, które jesteś w stanie wykonywać sama/sam, oczywiście nie nadwyrężając przy tym swojego stanu zdrowia. Rodzina może próbować chronić Ciebie lub innych członków rodziny przed niepokojącymi wiadomościami. Nie da się jednak chronić kogoś przez cały czas – tego rodzaju działania pochłaniają bardzo dużo energii, która mogłaby zostać wykorzystana na wspólną otwartą rozmowę. Jeśli Twoja rodzina próbuje Cię chronić przed np. przygnębieniem, wytłumacz im delikatnie, że wolisz, żeby Cię wsparli, otoczyli opieką. Jeśli będziesz mówił swojej rodzinie o tym jak się czujesz, zarówno emocjonalnie jak i fizycznie, będą w stanie udzielić Ci realnej pomocy. Im więcej Twoja rodzina będzie wiedziała, tym swobodniej będzie się czuła w rozmowie z Tobą i we wspieraniu Ciebie.

Dzieci

Jeśli w Twojej rodzinie są małe dzieci, zapewne martwisz się ich reakcjami na wieść o Twojej chorobie. Nastroje rodziców udzielają się dzieciom, dlatego ważny jest sposób przekazania im tych informacji jak i Twoje nastawienie do choroby. Często dorośli, którzy doświadczyli silnych emocji w związku z rozpoznaniem nowotworu, chcą chronić dzieci przed swoimi lękami i stresem. Rozmowa z dziećmi o nowotworze wymaga wcześniejszego przygotowania. Warto pamiętać, że dzieci, nawet najmłodsze, czują, że coś trudnego dzieje się w domu. Zauważają smutne miny rodziców i dziadków, ich ściszony głos, łzy. Rozmawiając z dziećmi o nowotworze, daj im informacje proste i dokładne, zrozumiałe dla nich. Zadbaj o to, aby dzieci mogły zadawać pytania i aby nie pozostały one bez odpowiedzi. Pamiętaj, że dzieci tak jak i dorośli, uczą się radzić sobie z chorobą i jej leczeniem.

Przyjaciele i krewni

To, czy powiesz o swojej chorobie przyjaciołom i krewnym jest tylko i wyłącznie Twoją decyzją. Na początku możesz chcieć rozmawiać o tym tylko ze swoim partnerem. Z czasem jednak możesz stopniowo rozszerzać krąg osób, którym powiesz o swojej chorobie. Ukrywanie informacji o problemie, zwiększa napięcie, szczególnie w okresie, kiedy potrzebujesz wsparcia innych ludzi. Zanim jednak powiesz komuś o swojej chorobie, przemyśl swoje uczucia i powody, dla których chcesz to zrobić, jak również swoje oczekiwania wobec osób, z którymi chcesz dzielić przeżycia związane z chorobą i leczeniem. Ludzie różnie reagują na złe wiadomości, spróbuj więc przygotować się na różne reakcje. W trudnych sytuacjach, ludzie zazwyczaj nie wiedzą, co powiedzieć. Często działają niezręcznie, czują się nieswojo i za wszelką cenę chcą pocieszyć bliską im osobę. Inni może zachowują się nadzwyczaj uprzejmie i nie będą zadawać wielu osobistych pytań. Czasem – niezamierzenie – ludzie reagują w sposób, który rani chorych, ponieważ kieruje nimi strach lub brak wiedzy. Twoi bliscy mogą zachować się, na pozór, nietaktownie, jednak bądź wyrozumiała/y – to również dla nich nowa sytuacja, z którą muszą sobie poradzić.

Źródło zdjęcia: <a href=”http://www.freepik.com/free-photo/spending-time-together_856418.htm”>Designed by Freepik</a>

Jak rozmawiać z bliskimi o chorobie?