Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowanym w 2016 roku, około 8% ludzi na świecie oddycha jeszcze czystym, według kryteriów powietrzem. Jedną z przyczyn zgonów jest właśnie zanieczyszczone powietrze, które negatywnie wpływa na: układ krążenia, układ oddechowy oraz przyczynia się do powstania nowotworów.

Do najgroźniejszych zanieczyszczeń zalicza się pyły, których cząsteczki są wielkości około jednej trzydziestej grubości włosa.

Badanie na temat zalet witamin z grupy B w kontekście zanieczyszczenia, zostało przeprowadzono na 10 osobach, które przez dwie godziny oddychały zanieczyszczonym powietrzem, podobnym do tego które wdychamy w dużych miastach. Przez cztery tygodnie przed testem byli suplementowani wysoką dawką witamin z grupy B.

Zdaniem prowadzącego badanie Jia Zhong (Szkoła Zdrowia Publicznego w Harvardzie) wysoka dawka witamin z grupy B w organizmie prawie całkowicie zneutralizowała negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na komórki (szczególnie w mitochondriach i DNA).

Ponadto witaminy z grupy B wspomagają leczenie wielu problemów takich jak: nadpobudliwość, niepokoje, demencję.

Witaminy te oddziałują na proces metylacji, który umożliwia wytwarzanie neuroprzekaźników i utrzymanie warstwy mieliny, tłuszczowej otoczki chroniącej włókna nerwowe. Bez niej sygnały nerwowe zwalniają, co wywołuje zaburzenia motoryczne, osłabienie funkcji poznawczych, zmiany nastroju.

Poniżej przedstawiamy zestawienie głównych pokarmów o wysokiej zawartości witamin z grupy B:

Witamina

Źródło pokarmowe

Zalecana suplementacja

Tiamina ( B1) Wieprzowian, zielone warzywa liściaste, kiełki pszenicy, groszek zielony Dorośli, mężczyźni i kobiety potrzebują odpowiednio 1,2 mg i 1,1 mg dziennie
Ryboflawina ( B3) Nabiał, szparagi, szpinak, ryby i jajka 1,1 mg kobiety i 1,3 mg mężczyźni
Niacyna ( B3) Wątróbka, krczak, cielęcina, orzeszki ziemne, suszone pomidory, kawa 14-18 mg dziennie na dorosłego, z wyjatkiem chorych na pelagrę- w tym przypadku od 50 do 1000 mg dziennie
Pirydoksyna ( B6 ) Indyk, wołowina, kurczak, bataty, ziemniaki, nasiona słonecznika, awokado, banany 1,3 mg dziennie
Biotyna ( B8 ) Mięso, żółtko jajka, ryby, wątróbka, orzechy i warzywa strączkowe 30 ug dziennie
Foliany ( B9 ) Zielone warzywa liściaste świeże i surowe, fasola i soczewica 400 ug dziennie
Witamina B12 Występuje wyłącznie we wszelkich tkankach pochodzenia zwierzęcego, a także w jajkach i nabiale Wegeterianie znajdą ją w drożdżach spożywczych lub w postaci suplementacji

Sam musisz ocenić, czy wystarczająco regularnie spożywasz wszystkie te pokarmy.

Jeśli zobaczysz, że wielu z nich brakuje w Twojej diecie, być może należałoby się zdecydować na dobrej jakości kompleks wiatmin z grupy B.

W ośrodku Onkointegra oferujemy naszym Pacjentom kompleks witamin z grupy B podawany dożylnie.

Zanieczyszczone powietrze- stosuj witaminy z grupy B