Obecnie znanych jest około 196 rodzajów grzybów Candida, odmianą najczęściej infekującą organizm jest Candida albicans. Mogą one powodować m.in. nerwice, alergie, przewlekłe zapalenie zatok, zaparcia, biegunki, grzybice dróg rodnych czy też skóry.

Przyczyną pojawienia się tych schorzeń jest: cukier, żywność przetworzona, silny stres, antybiotyki, preparaty hormonalne i chemiczne przyjmowane w chorobach infekcyjnych oraz stosowane w chemioterapii i radioterapii.

Podstawową zasadą w leczeniu grzybów jest spożywanie produktów świeżych, hodowanych najlepiej w sposób ekologiczny. Wykluczyć należy żywność z puszek, konserwy, dania gotowe z torebek. Żywność z upraw ekologicznych nie tylko posiada najwyższą zawartość składników odżywczych, lecz także ma smak znacznie lepszy niż ta z hodowli na skalę przemysłową. Ważną zasadą jest spożywanie żywności w formie, w jakie występuje w naturze, czyli: zboża z otrębami i kiełkami, owoce ze skórką. Taka żywność dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Korzystaj z dobroci, które naturalnie występują w danej porze roku. W czasie przedwiośnia jedz warzywa kiszone, kiełki. Wiosną spożywaj sezonowe zioła i warzywa zielone, natomiast latem i jesienią w naszej diecie powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce, a zimą pełne zboża i warzywa strączkowe. Zaopatrujmy się w produkty, których zbiór odbywał się w pobliżu miejsca naszego zamieszkania, ponieważ w czasie transportu żywność traci swoje cenne składniki odżywcze.

Przestrzeganie wymienionych wyzej zasad ma na celu uzyskanie równowagi w gospodarce kwasowo-zasadowej, w której naturalne wahania pH mogą zostać zniwelowane. W innym wypadku białka, tłuszcze oraz węglowodany trafiaja niestrawione do jelita, gdzie zaburzaja pracę flory bakteryjnej. Z czasem dochodzi do fermentacji czego skutkiem jest rozwój grzybów candida. Grzyby produkują szkodliwe toksyny które trafiaja do naszego krwioobiegu i wędruja po całym organizmie.

Pierwszym etapem walki z kandydozą jest wprowadzenie diety owocowo-warzywnej. Dieta taka składa się wyłącznie z roślin nisko skrobiowych i nisko-cukrowych. W czasie tak restrykcyjnej diety dochodzi do oczyszczanie i regenarcji organizmu. W trakcie leczenia mogą pojawić się nieprzyjemne objawy, które świadczą o usuwaniu z organizmu toksyn:

  • biegunka
  • bóle głowy
  • wypryski

Suplementacja wspomagająca walkę z kandydozą

  • Probiotyki i prebiotyki

Bakterie jelitowe wytwarzają kwaśną chemiczna barierę chroniącą przed wnikaniem i rozmnażaniem się bakterii patologicznych i grzybów. Unieszkodliwiają toksyczne związki obecne w treści pokarmowej, neutralizują wolne rodniki. Wzmacniamy je przez dodatkowa suplementację bakteriami kwasu mlekowego, mogą być one w postaci gotowych suplementów lub naturalnych produktów: zakwas z buraków, kiszona kapusta.

  • Kwas kaprylowy

Jest kwasem tłuszczowym występującym w tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych. Pomaga podtrzymywać naturalną równowagę mikroorganizmów w jelicie grubym. Pobudza regenerację nabłonka jelita grubego, przyspiesza gojenie owrzodzeń jelita cienkiego i grubego.

  • Wilcacora

Roślina ta ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, antyoksydacyjne, immunostymulujące. Zmniejsza skutki uboczne chemioterapii i radioterapii, oczyszcza przewód pokarmowy. Ma działanie przeciwalergiczne, przeciwdepresyjne a także hamuje podział komórek nowotworowych.

  • Wyciąg z pestek grejpfruta

Jest skutecznym preparatem w zwalczaniu paciorkowców, gronkowców, pasożytów, grzybicy.

 

Candida jest obecna wszędzie natomiast dopóki będziemy mieli sprawnie funkcjonujący układ odpornościowy będzie dla nas nie groźna.

Kandydoza