Trzustka jest gruczołem, który odpowiada za wytwarzanie hormonów takich jak: insulina i glukagon. Ponadto pełni funkcję zewnątrzwydzielniczą, czyli jest odpowiedzialna za produkcję soku trzustkowego. Uszkodzenie trzustki powoduje zaburzenie tych funkcji, co skutkuje pogorszeniem trawienia pokarmów, szczególnie tłuszczów. Zbyt mała liczba funkcjonujących komórek gruczołowych w tym narządzie może prowadzić do powstania cukrzycy.

Dieta stosowana przy raku trzustki, powinna być tak skomponowana, by nie obciążała układu pokarmowego.

Taka dieta musi zawierać w swoim składzie produkty wysokowartościowe, czyli z dużą ilością witamin, soli mineralnych oraz substancji odżywczych. Należy bezwzględnie ograniczyć tłuszcze roślinne oraz zwierzęce (masła, oleje, margaryny), które obciążają układ funkcjonalny trzustki. Nabiał z wysoką zawartością tłuszczu również nie jest wskazany przy tym typie nowotworu.

Z diety eliminuje się całkowicie ciężkostrawne potrawy takie jak: bigos, fasole, tłuste mięsa, grzyby, ostre przyprawy.

Zaleca się, aby produkty były bogate w błonnik, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Codzienna dieta powinna być bogata w duże ilości takich owoców jak: jabłka, pomarańcze, grejpfruty oraz warzywa: buraki, marchew, brokuły, pomidory, szczególnie zalecany jest seler.

Produkty, które spokojnie można włączyć do jadłospisu to: pieczywo jasne orkiszowe, graham, drobne kasze, jajka na miękko, gotowane lub pieczone ryby.

Pacjentom ze zdiagnozowanym rakiem trzustki zaleca się suplementację witaminami, które są rozpuszczalne w tłuszczach (A,D,E,K) oraz witaminami z grupy B i kwasem foliowym.

Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z rakiem trzustki