Nie tylko w upalne dni mamy trudności ze skupieniem się na pracy. Nawet, gdy na co dzień umiemy wyeliminować z otoczenia wszelkie przeszkadzające nam bodźce, jesteśmy wyspani, bierzemy orzeźwiający prysznic i zmieniamy muzykę w tle na spokojne dźwięki, nie zawsze jesteśmy w stanie skoncentrować się na zadaniu.

W jakiejś mierze pomocna może się okazać dieta dostarczająca organizmowi brakujące składniki. Jedni stawiają na tradycyjne pobudzenie organizmu kofeiną (co często tylko rozdrażnia, a wcale nie pomaga w skoncentrowaniu się), inni zaś na zmiany w codziennym jadłospisie. Większość osób kojarzy ze „wspomagaczami mózgu” takie produkty spożywcze, jak ryby morskie, orzechy, niektóre tzw. Super-foods, jak żeń-szeń czy te, które zawierają zdrowe kwasy omega-3. Dietetycznych porad w zakresie wsparcia mózgu i poprawy efektywności pracy jest ogrom, zarówno w popularnych mediach, prasie kobiecej, na stronach dietetyków czy w materiałach promocyjnych koncernów farmaceutycznych produkujących rozmaite wspomagacze. Wydaje się, że stosując się do internetowych porad, można szybko poprawić pamięć, zdolność przyswajania nowej wiedzy, koncentrację i funkcje mózgu, także w wieku senioralnym.

Choć nie ma remedium na wzrost IQ czy superpamięć, warto wspierać mózg, rozwijając go na różne sposoby (np. nauką nowych języków), ale i właściwie odżywiając. Paliwem dla mózgu jest glukoza, którą organizm produkuje tego, co jemy, dlatego np. szklanka soku owocowego krótkotrwale może ożywić umysł, jednak przy takiej diecie w dłuższej perspektywie efekt będzie odwrotny- nie tylko mózg stanie się przeciążony i ociężały, ale i cały organizm.

Dobrze zacznij dzień

Dobrym odżywianiem jest regularne jedzenie śniadań- badania naukowe potwierdzają, że osoby jedzące śniadania, w porównaniu do tych, które tego nie robią, potrafią się lepiej skupić i nie mają problemów z pamięcią krótkotrwałą. To szczególnie istotne w przypadku dzieci uczęszczających do szkoły. Paliwem dla mózgu są pełnoziarniste produkty, nabiał i owoce, ale w rozsądnych ilościach, bez przejadania się – wysokokaloryczne śniadania i inne posiłki utrudniają koncentrację. Oczywiście ryby, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 są kluczowe dla zdrowia mózgu; mają wpływ na niższe ryzyko demencji czy udaru mózgu, wolniejszą utratę pamięci wraz z wiekiem, a wręcz jej poprawę w wieku senioralnym. Najwięcej tych kwasów jest w tłustych rybach morskich z zimnych wód, ale również w niektórych rybach słodkowodnych, jak okoń, sieja i pstrąg tęczowy.

Jednak top 5 stanowią; łosoś atlantycki, sardela w oleju, sardynki, śledzie atlantyckie oraz makrela atlantycka.

Pestki słonecznika i orzechy, migdały oraz szpinak są świetnym źródłem witaminy E, antyoksydantu wspierającego funkcje poznawcze w starzejącym się organizmie. Przeciwutleniaczem jest również gorzka czekolada, która zawiera w składzie kofeinę i jest także zalecana ze względu na niewielką ilość kalorii, cukru czy tłuszczu. Dla odżywienia komórek mózgu (i obniżenia złego cholesterolu) zdrowe jest też awokado (najlepiej na pełnoziarnistym chlebie) oraz jagody i borówki amerykańskie, które są szczególnie pożywne. Wspomagają uczenie się, chronią także umysł przed działaniem wolnych rodników i mają wpływ na ograniczenie rozwoju choroby Alzheimera czy demencji. Dlatego warto w sezonie na jagody i borówki zamrozić ich nieco na zimę.

Choć nie ma jednej diety, zdrowiej dla wszystkich, bez względu na organizm i jego ograniczenia (choroby i schorzenia), warto pamiętać, że poczucie bycia najedzonym nie oznacza właściwego odżywienia organizmu. Można być wręcz przejedzonym, a nadal niedożywionym, gdy organizmowi brakuje odpowiednich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. A to przekłada się również na obniżoną zdolność koncentracji. Podobnie działa niedożywienie i przejadanie się. Dobrze zbilansowana dieta to i w tym przypadku podstawa.

Zaburzenia koncentracji o podłożu chorobowym

Nie tylko zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (czyli ADHD) może być przyczyną problemów ze skupieniem się. Osłabienie zdolności do koncentracji uwagi i zapamiętywania cechuje też okres menopauzalny, ale również osoby z nadczynnością tarczycy, mające zaburzenia metaboliczne, oddziałujące na układ nerwowy. Problemy z pamięcią, koncentracją, a nawet zaburzenia orientacji mają osoby chorujące na odkleszczowe zapalenie mózgu czy na depresją oraz poddawani leczeniu farmakologicznemu w przypadku nerwic. Oczywiście wszelkie poważne objawy- zaburzenia pamięci i uwagi, wymagają szczegółowych badań, w tym neuropsychologicznych, a nie dawkowania samodzielnych aptecznych wspomagaczy. U niektórych osób diagnozuje się wczesne objawy otępienia, nawet przed 50 r.ż. Lub zaburzenia pamięci charakterystyczne dla miażdżycy (co wymaga leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu).

Dieta pomocna w koncentracji