Jeśli chcemy mieć dobrą pamięć i skuteczną zdolność koncentracji, musimy dostarczyć swojemu mózgowi tego, czego potrzebuje. Odżywiając się, musimy dostarczać mu koniecznej energii. Mózg waży wprawdzie tylko około 1/5 całości energii, jaką przyjmujemy wraz z pożywieniem, by być w stanie sprawnie wywiązywać się ze wszystkich swoich zadań. Aby zachować swoją optymalną wydolność, jest on skazany na pobór tlenu i substancji odżywczych z pożywienia. Takie zaopatrzenie możliwe jest tylko przy dobrym ukrwieniu mózgu, kiedy dziennie przepływa przez niego 1200 l krwi.

Czego potrzebuje twój mózg do prawidłowego funkcjonowania:

 • węglowodanów pod postacią glukozy,

 • białka, przede wszystkim takich aminokwasów, jak tryptofan, glutamina, fenyloalanina i tyrozyna,

 • tłuszczów i związków tłuszczo podobnych, czyli w szczególności lecytyny, kwasów tłuszczowych omega-3 i kwasów oleinowych,

 • substancji mineralnych,

 • pierwiastków śladowych,

 • płynów,

 • witamin (z grupy B, beta-karotenu, kwasu foliowego).

Jeśli nie dostarczysz swojemu organizmowi wystarczającej ilości płynów, czyli co najmniej 1,5 litra dziennie, twój mózg będzie regularnie się kurczył, co wpłynie bardzo niekorzystnie na jego wydolność. Należy również unikać alkoholu, gdyż niszczy on komórki mózgowe.

Substancje odżywcze, witaminy i minerały wpływają bezpośrednio na komórki mózgowe, a co za tym idzie- na pracę mózgu. Wybór odpowiednich produktów spożywczych nie sprawi wprawdzie, że staniesz się mądrzejszą osobą, ale na pewno uczyni prace twojego mózgu wydatniejszą.

Przyjazne mózgowi produkty spożywcze, maja ogromny wpływ na wydzielanie neurotransmiterów oraz gotowość do działania komórek nerwowych, dzięki czemu wspierają twoją sprawność nerwowo-umysłową.

10 najlepszych produktów spożywczych dla twojego mózgu:

 1. Gruszki

 2. Orzechy

 3. Brokuły

 4. Awokado

 5. Jabłka

 6. Ryby

 7. Czosnek

 8. Szpinak

 9. Soja

 10. Rodzynki

Wybieraj węglowodany złożone

Najważniejszym dostawcą energii do twojego mózgu są węglowodany: mózg potrzebuje dziennie 120 g czystej glukozy. Tę rację dzienną lepiej dostarczać wraz z wielocukrami, czyli tak zwanymi węglowodanami złożonymi, niż za pomocą cukrów prostych. Glukoza, czekolada i inne słodycze są wprawdzie w stanie szybko nas pobudzić, gdyż szybko podnoszą poziom cukru we krwi, jednak poziom ten równie szybko spada. Bezpośrednimi skutkami tego są zmęczenie, wilczy głód i problemy z koncentracją. Znacznie lepiej zachowasz wydolność umysłową, jeśli utrzymasz równowagę cukru we krwi. Wielocukry dostają się do krwi powoli, więc nie powodują nagłego skoku poziomu cukru ani następującego po nim niedocukrzenia. Węglowodany takie znajdziesz przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, ryżu pełnoziarnistym, roślinach strączkowych i warzywach.

Wybieraj właściwe tłuszcze

Mózg i komórki nerwowe są „otoczone” tłuszczem, który pełni funkcję ochronną. Taka ochronna warstwa tłuszczowa (mielina) składa się z 2/3 z nienasyconych kwasów tłuszczowych i wymaga do swojej budowy kwasów tłuszczowych omega-3 oraz jednonienasyconych kwasów oleinowych.

 

Orzechy mogą przyczynić się do zachowania sprawności umysłowej aż do bardzo podeszłego wieku, gdyż dostarczają twojemu mózgowi znacznych ilości witaminy E, witamin z grupy B, pierwiastków śladowych takich jak fosfor, selen, cynk i potas, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponieważ orzechy są zasadniczo bombami kalorycznymi, nie należy spożywać ich więcej niż garść dziennie. Niskokaloryczną alternatywą orzechów, również bardzo zasobną w przydatne mózgowi pierwiastki śladowe, są gruszki. Zawierają jedynie 55 kcal w 100 g. Jeśli jesteś osobą aktywną umysłowo, powinieneś również zimą regularnie sięgać po te owoce, aby zapobiec psychicznemu wyczerpaniu i nerwowości. Co więcej im bardziej soczysta gruszka, tym lepiej twój organizm będzie w stanie przyswoić wszystkie jej mikrosubstancję.

Brainfoods mogą przeciwdziałać chorobie Alzheimera

Dowodem na to, że przyjazna mózgowi dieta może obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, jest wynik aktualnego badania naukowców z Uniwersytetu Rush w Chicago. Wzięło w nim udział blisko 950 osób w wieku od 58 do 98 lat. Zalecono im dietę składającą się z pełnoziarnistych produktów zbożowych, sałat, warzyw i kieliszka wina dziennie. Dwa razy w tygodniu na ich stołach pojawiał się drób lub mięso, a fasola nawet co drugi dzień. Uczestnicy musieli unikać czerwonego mięsa, masła, sera, słodyczy oraz produktów na bazie białej mąki. Obserwowano ich przez 4,5 roku. W tym czasie 144 osoby zapadły na chorobę Alzheimera. Analiza danych wykazała, że wśród uczestników badania, którzy ściśle trzymali się wytycznych diety, ryzyko tej choroby było obniżone o 53 %. nawet jeśli uczestnicy umiarkowanie stosowali się do zaleceń, ich ryzyko było wciąż obniżone o 35 %.

Substancje, które rozkręcą twój mózg

witamina C ⇔ udział w budowie neurotransmiterów, ochrona komórkowa poprzez działanie przeciwutleniające

witaminy z grupy B ⇔ poprawienie metabolizmu neurotransmiterów, ochrona otoczek komórek nerwowych

aminokwasy ⇔ składniki budulcowe neurotransmiterów

kwasy tłuszczowe omega-3 ⇔ budowa osłonki mielinowej, chroniącej mózg i komórki nerwowe

magnez ⇔ poprawa ukrwienia mózgu poprzez rozluźnianie naczyń krwionośnych

żelazo ⇔ zaopatrzenie mózgu w tlen

miedź ⇔ w razie niedoboru niewystarczająca ilość powstających neurotransmiterów

wapń ⇔ istotny przy przekazywaniu sygnału pomiędzy komórkami nerwowymi

jod ⇔ stymuluje wzrost i rozwój układu nerwowego.

Brainfood żywność, która da twojemu mózgowi wszystko, czego potrzebuje