Gdy nerki i pęcherz moczowy nie są doenergetyzowane, inaczej mówiąc gdy są osłabione, brak im odpowiedniego odżywienia, wtedy zaczyna się czas chorowanie. Przypominają o sobie i dają Ci znać, że przyszedł czas, by zacząć wspierać neki. Jeśli masz złogi w nekach, o których nic nie wiedziałeś, to właśnie teraz dowiesz się, że masz kamicę lub piasek w nerkach. Osłabiona praca nerek często wynika z psychicznego stresu. Głównymi emocjami są tu strach, niepokój niepewność. W organizmie powstają wtedy napięcia, nadwyrężają one system nerwowy, a on przekazuje dalej te informacje poprzez impulsy nerwowe do każdej komórki. Z biegiem czasu może dojść do zaburzeń na drodze nerki-tarczyca-jądra. Te organy wpływają na jakość pracy przysadki mózgowej, a ta na szyszynkę. Szyszynka wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Koło chorobowe się zamyka . Nerki są twoim katalizatorem energetycznym. To twój zapłon do codziennych aktywności. Jeśli czujesz się ciągle osłabiony, ospany, wymęczony i nic ci się nie chce, to znak, że nerki domagają się regeneracji. Osłabione funkcje nerek to osłabione wytwarzanie hormonów (DHEA, kortyzolu, testosteronu, progesteronu i innych), osłabiony układ odpornościowy i spowolniony metabolizm. Pamiętaj, że zewnętrznym organem nerek są uszy. Jeśli masz problem z powracającymi stanami zapalnymi ucha, to w tym wypadku zajmij się też nerkami. Prawdopodobnie to tam jest przyczyna. Nerkom i pęcherzowi moczowemu przypisany jest smak słony. Zwróć uwagę na swoje ulubione smaki. Jeśli słone potrawy królują na twoim stole, a innych smaków unikasz, to objaw, że czas zająć się tymi narządami. W takim wypadku jedz słone potrawy, ale nie solone. Chodzi o te potrawy, które w naturze są już same w sobie słone. Smakami na czas zimy sprowadzającymi ciepło do środka ciała z jego zewnętrznych warstw będzie smak słony i gorzki, a wspomagającym będzie ostry, pikantny. Niech więc w twojej kuchni zagoszczą oliwki, ryż, płatki owsiane, czerwona soczewica, biała rzodkiew, warzywa korzeniowe i kapustne, kiszone. Doprawiaj je majerankiem, kurkumą, tymiankiem, kminkiem lub oregano. Dodatkowo dla dodania pikanterii stosuj imbir i ostre papryki. Jak najczęściej sięgaj po żurawinę.

Jakie funkcje spełniają nerki?

  • filtrują krew, usuwając z organizmu zbędne resztki przemiany materii

  • kontrolują równowagę elektrolitową, zatrzymując odpowiednie ilości sodu, potasu, wodou, magnezu i innych substancji

  • tworzą szpik kostny

  • przetwarzają witaminę D w jej aktywną postać

W jaki sposób dodatkowo wspierać nerki?

By pobudzić nerki do pracy, zacznij od najprostszych rozwiązań, jak picie dużej ilości wody. Pamiętaj jednak, że musi to być woda ciepła, przynajmniej w temperaturze pokojowej. Wypijaj samej wody, nie licząc innych napojów i zup około 2 litrów dziennie.

Zdecydowanie wspomagająco będzie działała witamina C. Związek ten wspomaga wydzielanie wody utlenionej w organizmie, która świetnie wymiata wszystkie bakterie. Należy spożywać ją w towarzystwie bioflawonoidów. Spożywanie witaminy C to genialny sposób na detoks, a skoro już wiesz, że nerki filtrują i usuwają z organizmu resztki przemiany materii, to nie trudno się domyślić, że witamina C będzie wspomagała ich pracę. Oczywiście nie należy przesadzać z jej spożywaniem. Nadmierne spożywanie witaminy C objawia się biegunką. W taki sposób organizm pozywa się zbyt dużej ilości tej witaminy.

Szukaj witaminy C również w naturalnych produktach takich jak: pomarańcze, brokuły, kiwi, szpinak, kapusta, czerwona i zielona papryka, truskawki, ananas. Bardzo pomocna będzie pietruszka, która wychwytuje toksyny i usuwa je z organizmu, dodatkowo działa przeciw pasożytniczo. Zwiększa ilość wydalanego moczu. Pomaga w leczeniu kamicy nerkowej, zakażeń dróg oddechowych, astmy, kaszlu. Pietruszka poprawia trawienie, stymuluje apetyt

Zimą wspieraj nerki