Jagody goi z Chin, ziarna chia z Meksyku, zaliczane są do tzw. superfood. Ze względu na długie drogi transportowania oraz przynależność do grupy modnego leczenia- są to produkty drogie. Jednak te wydatki nie są konieczne. W twojej okolicy z pewnością rosną jagody, warzywa i ziarna, które pod względem zdrowotnym nie ustępują swoim egzotycznym odpowiednikom.

Jeżeli chcesz wesprzeć swoje ciało poprzez zdrowe odżywianie, nie musisz sięgać po rzadkie produkty i narażać się na duże koszty. Nasze lokalne superfood zapewnią ci najlepsze substancje odżywcze. Najlepiej kupować produkty bezpośrednio na ekologicznych farmach lub w sklepach ze zdrową żywnością. Jeszcze lepiej w przypadku pokrzywy czy mniszka lekarskiego skorzystać z darów natury.

 

Czarne jagody

Jagody są lokalną alternatywą dla jagód acai. Zawierające dużo witaminy C, E i K oraz witamin z grupy B, minerałów oraz mikroelementów, jagody stanowią bombę składników odżywczych. Ze względu na swoje wtórne środki roślinne (antocyjany)mogą być one także stosowane jako przeciwutleniacze do zwalczania wolnych rodników. Badania wykazały, że regularne spożywanie jagód wspiera zmysł wzroku i poprawia wydajność umysłową.

 

Siemię lniane

Siemię lniane stanowi lokalną alternatywę dla ziaren chia i ma nawet wyższe stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 niż swój egzotyczny odpowiednik. Ponadto siemię lniane zawiera cenny błonnik i nadaje się idealnie jeśli chcemy zadbać o nasz żołądek  oraz jelita. Zaliczane do hormonów roślinnych lignany chronią nawet przed rakiem piersi.

 

Kapusta kiszona

Otrzymywana ze sfermentowanej białej kapusty, kapusta kiszona zawiera wiele bakterii probiotycznych, które dbają o zdrową florę jelitową i wzmacniają system odpornościowy. Takie działanie zapewnia jednak wyłącznie świeża kapusta kiszona, którą należy kupić bezpośrednio w gospodarstwie rolnym lub w sklepie ze zdrową żywnością. Oczywiście można przygotować taka kapustę również samodzielnie.

 

Proso

Proso należy do rodziny wiechlinowatych i jest tym samym, podobnie jak uinoa, bezglutenowym pseudozbożem. Warto podkreślić wysoką zawartość krzemu, która przyczynia się do wzmocnienia tkanek łącznych. Jednocześnie proso jest naturalnym źródłem żelaza i wspiera także wytwarzanie krwi.

 

Brokuły

Jako warzywo produkt spożywany na surowo lub w formie pędów. Ten rodzaj kapusty stanowi prawdziwe superfood, które dzięki własnym glukozynolanom zapobiega rakowi i może zahamować wzrost komórek rakowych. Brokuły działają także na helicobacter- bakterię układu pokarmowego.

 

Chrzan

Ostry burak zalicza się do naturalnych antybiotyków i w Południowych Niemczech nosi on miano  ” bawarskiej penicyliny”. Dzięki zawartości olejków gorczycznych chrzan nadaje się do zwalczania bakterii i grzybów. Jednocześnie wykazuje on działanie antymutagenne i może chronić naszą substancję dziedziczną (DNA).

 

Pokrzywa

Dzikie rośliny z parzącymi liśćmi dostarczają więcej cennych protein niż np. fasola sojowa, dwa razy tyle żelaza co szpinak oraz sześć razy więcej witaminy C niż pomarańcza. Ze względu na wysoką zawartość potasu pokrzywa ma działanie oczyszczające i zapobiega problemom z pęcherzem moczowym i nerkami. Parzące włoski pokrzywy serwowane w formie smoothie lub herbaty tracą swoje działanie.

 

Mniszek lekarski

Rosnący niemal wszędzie kwiat jest nie tylko jadalny ale także oferuje wiele działań zdrowotnych. Substancje goryczkowe, witaminy i minerały wzmacniają działanie wątroby, oczyszczają krew. Kwiaty i liście można dodać do sałaty lub smoothie.

Lokalne superfood