Szanowni Państwo, wraz z jesienią nastał sezon na dynie. Już teraz w sklepach oraz na targowiskach można kupić różne gatunki tego bardzo zdrowego warzywa. Dynia ma wyjątkowo korzystny wpływ na nasz organizm i powinna na stałe zagościć w naszym menu. Dynia może bowiem pomóc w ochronie przed wieloma chorobami.

Dynia kojarzy nam się przede wszystkim z okresem jesienno – zimowym. Wiele z nas przygotowuje z niej różne pyszne potrawy takie jak: zupy, ciasta czy słodkie przetwory na zimę. Zanim jednak postanowimy ją przetworzyć, by cieszyć się jej smakiem, poznajmy jej niezwykłe właściwości.

Dynia to rodzaj rośliny jednorocznej, obejmuje około 20 gatunków, o przeróżnych kolorach: pomarańczowym, zielonym, żółtym oraz białym. Każda z nich ma swój niepowtarzalny kształt – podłużny, owalny czy też okrągły. Odmiany dyni jadalnych są uprawiane powszechnie w wielu krajach świata. Pod jej uprawę wybiera się stanowiska ciepłe, słoneczne lub uprawia się ją w szklarniach. Najczęściej uprawianymi gatunkami są: dynia zwyczajna, dynia olbrzymia oraz dynia piżmowa. Na dużą uwagę zasługuje dynia hokkaido (pomarańczowa). Jest bardzo smaczna, nie wymaga obierania ze skórki, w łatwy sposób można wyhodować ją we własnym ogródku, gdyż nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Przechowywana w spiżarni, piwnicy lub spichlerzu może przetrwać całą zimę.

Dynia zawiera wiele cennych pierwiastków, a wśród nich:

  • potas (278mg/100g),
  • wapń ( 66mg/100g),
  • magnez (14mg/100g),
  • żelazo (0,8mg/100g).
  • w śladowych ilościach: selen, miedź i cynk.

Ilość karotenów w dyni uzależniona jest od intensywności barwy miąższu. Im bardziej dynia jest pomarańczowa, tym zawartość karotenów wzrasta (stąd moje polecenie dyni hokkaido). Średnio ok. 426µg witamy A znajduje się w 100g dyni.

Dynia ma w sobie znakomite ilości tłuszczów oraz białek, a także zawiera dużą ilość substancji balastowych (błonnika), które przeciwdziałają zaparciom i obniżają poziom cholesterolu.

Korzyści dla zdrowia

Dynia może być stosowana w leczeniu schorzeń nerek. Spożywanie świeżego soku z dyni działa moczopędnie, a duża ilość potasu pomaga regulować gospodarkę wodną organizmu, co wspomaga funkcjonowanie nerek. Spożywanie przetworów z dyni obniża poziom glukozy we krwi, zapobiegając tym samym cukrzycy. Ze względu na zawartość witamy C i E, cynku i selenu, dynia wspomaga nasz układ immunologiczny. Cynk ma także działanie rozjaśniające oraz wygładzające naszą cerę. Dzięki zawartości kukurbitacyny świeże pestki dyni pomagają pozbyć się owsików czy innych pasożytów. Obecna w dyni niacyna ( witamina B3) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego.

Olej z pestek dyni nie znosi podgrzewania, za to idealnie komponuje się w warzywnych sałatkach, a jego lekko orzechowy smak doskonale pasuje również do kiszonej kapusty. Olej ten pomaga w problemach z wątrobą i schorzeniach układu naczyniowo – sercowego.

Dynia może zapobiegać nowotworom

Według badań naukowych z ostatnich lat, w rejonach, gdzie regularnie jada się pestki dyni, zauważono znikomą liczbę zachorowań na raka prostaty. Ich popularność i konsumpcja rośnie w ostatnim czasie także w Polsce. Dla mieszkańców naszego rejonu ważne jest to, iż pestki dyni są bogatym źródłem naturalnych antyoksydantów, przez co zapobiegają chorobom nowotworowym. Pestki dyni to także źródło witamin, dominują tu witaminy z grupy B, jak również A, D i E. Częste spożywanie pestek dyni dostarcza mnóstwo niezbędnych makroelementów (m. in. mangan, magnez, fosfor, żelazo). Jednocześnie zawierają cenne substancje roślinne takie jak fitosterole, które mają korzystny wpływ w kontekście profilaktyki antynowotworowej. Z kolei beta-karoten zawarty w miąższu dyni jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że hamuje szkodliwe procesy oksydacyjne.

Badania wykazały, że częste spożywanie dyni zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu żołądka, raka piersi, raka płuc i raka jelita grubego.

Zdrowotne korzyści ze spożywania dyni