Zaobserwowano, że narody spożywajace większe ilości czerwonego wina rzadziej chorują na choroby układu krążenia. W szczególności Francuzi, których dieta jest bogata w nasycone tłuszcze, co prowadzi do wzrostu ryzyka chorób układu krążenia. Jednak mimo tego, ilość tych chorób na 10 tys. mieszkańców jest u nich zaskakująco niższa niż np. W Wielkiej Brytanii. Dlatego zjawisko to nazwano „francuskim paradoksem”. Naukowcy zajmujący się tym problemem, uważają iż głównym czynnikiem prozdrowotnym rozwój chorób układu krążenia u narodów basenu Morza Śródziemnego jest większa ilość spożywanego wina. Głównym sprawca korzystnego działania wina jest polifenol- resweratrol.

Dowiedziono, że spożywanie resweratrolu wywołuje w organizmie podobne efekty jak dieta niskokaloryczna czyli przedłuża życie.

 

Wino jest napojem, który spożywamy powoli. Daje to możliwość przedostania się substancji prozdrowotnych ze śluzówki jamy ustnej bezpośrednio do krwi obwodowej z ominięciem wątroby. Resweratrol zażywany w formie kapsułek, wchłania się w jelitach i stamtąd z krwią jest transportowany do wątroby. W wątrobie większość resweratrolu jest rozkładana przez enzymy i tylko jego niewielka część przechodzi do krwi obwodowej.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ekstraktu ze skórek winogron rozpuszczonego w 25% alkoholu etylowym. Taka forma podania nie powoduje zawyżonego poziomu alkoholu we krwi (wystarczy podać bardzo małą ilość ekstraktu) i sprawia, że resweratrol wchłaniany jest w śluzówce jamy ustnej w całości. Ta metoda zażywania jest najlepszym sposobem na wykorzystanie prozdrowotnych własności resweratrolu bez zagrożeń, jakie niesie ze sobą spożywanie większych ilości alkoholu.

  • Układ krążenia

Resweratrol działa wspomagająco na pracę mięśnia sercowego. Działa rozluźniajaco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, przez co wpływa na stabilizację ciśnienia tętniczego krwi. Działa przeciwmiażdżycowo, efekt terapeutyczny polega na zmniejszeniu szkodliwego wpływu wolnych rodników na cząsteczki LDL-cholesterolu. Resweratrol jest jednym z antyoksydantów, których bogactwo występuje w ekstrakcie ze skórek winogron. Resweratrol utrudnia tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Uważa się, że jednym z mechanizmów odpowiedzialnych za tę właściwość resweratrolu jest hamujący wpływ na aktywność płytek krwi, a także na inne parametry krzepnięcia ludzkiego osocza

  • Profilaktyka przeciwnowotworowa

Przeprowadzono wiele badań naukowych, które udowodniły, że resweratrol jest bardzo cennym związkiem w profilaktyce i wspomaganiu leczenia nowotworów. Resweratrol hamuje proces inicjacji i progresji nowotworów. Zmniejsza ilość mutacji oraz hamuje angiogenezę w obrębie guza nowotworowego. Może zapobiegać lub opóźniać rozwój nowotworów u palaczy. W badaniu przeprowadzonym na zwierzętach dowiedziono, że dym tytoniowy w przypadku stosowania resweratrolu będzie mniej szkodliwy dla palaczy niż u osób nie stosujących tej substancji. Działa przeciwzapalnie poprzez zmniejszenie aktywności COX-1 i COX-2. Resweratrol przyspiesza apoptozę komórek nowotworowych.

Reserwatrol jest czynnikiem uwrażliwiającym komórki na działanie chemioterapeutyków, stosowanych powszechnie w schematach leczenia onkologicznego, np. W leczeniu raka płuc.

 

  • Układ nerwowy

Resweratrol to związek wpływający pro zdrowotnie na komórki centralnego układu nerwowego, m.in. przez działanie antyoksydacyjne. Chroni tkankę mózgową przed niedokrwieniem oraz przed uszkodzeniem repewrfuzyjnym- ma to duże znaczenie u osób z udarem mózgowym. W badaniach laboratoryjnych wykazano, że przyjmowanie reswratrolu znacznie zmniejsza uszkodzenia narządu słuchu.

  • Skóra

Składniki ekstraktu z winogron zmniejszają efekty stresu oksydacyjnego w skórze, przez co przyczyniają się do utrzymania jej młodego wyglądu. Ponadto resweratrol hamuje namnażanie się wirusów, co wykazano w postępowaniu terapeutycznym w przypadku wirusa opryszczki. Kremy z resweratrolem stanowią naturalny filtr przeciwko promieniowaniu UVB, co zostało udowodnione w badaniach laboratoryjnych. Wstępne leczenie resweratrolem powoduje hamowanie cyklu komórkowego w fazie S czerniaka złośliwego.

Antyoksydacyjne działanie resweratrolu