W ciepłe miesiące roku nie musimy martwić się o zapas świeżych warzyw i owoców, z których czerpiemy wartości odżywcze. Lekarze polecają jeść w tym czasie jak najwięcej surowych produktów, by dostarczyć witamin, mikro i makroelementów, których nie możemy dostarczyć do organizmu zimą.

W okresie zimowym, gdy świeżych polskich warzyw i owoców jest bardzo mało, mamy za to dostęp do produktów importowanych jak np. pomarańcze. Warto zwrócić uwagę na jakość tych owoców i zaopatrywać się w sklepach ekologicznych. Zawsze jeszcze można skorzystać z produktów mrożonych… 

Najwięcej składników mineralnych oraz witamin mają oczywiście owoce i warzywa „prosto z krzaka”. Jednak z upływem czasu tracą swoje wartości odżywcze. W sklepach najczęściej owoce i warzywa mają już co najmniej kilka dni, co wpływa na utratę składników odżywczych, najwięcej cennych substancji tracą podczas sortowania oraz transportu (15%). Zimą, owoce i warzywa mogą mieć nawet o połowę mniej witamin niż te świeżo zebrane. Obecnie są stosowane metody szybkiego zamrażania, co eliminuje straty witamin i składników odżywczych. 

Mrożenie to jedna z najlepszych metod przechowywania żywności.

Według badań naukowych, w których przebadano takie produkty jak: czarne borówki, brokuł, marchew, fasola szparagowa, groch, szpinak oraz truskawki, nie wykazano znaczących różnic pomiędzy produktami świeżymi a mrożonymi. Nawet po kilku miesiącach przechowywania, zawartość witaminy B była na podobnym poziome.

 

Za kupowaniem mrożonych warzyw oraz owoców przemawia fakt, że przez cały rok możemy dostarczać naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz minerałów.

 

Zdecydowanie lepiej jest jeść produkty mrożone niż nie jeść ich w ogóle, czekając na sezon, w którym będziemy mieli dostęp do produktów świeżych. Produkty mrożone mają znacznie wyższą wartość odżywczą niż inne rodzaje przetworów np. przechowywanych w puszkach.

 

Oto kilka wskazówek, jak kupować oraz przyrządzać mrożonki:

  • Czytaj etykiety, kupuj produkty wysokogatunkowe, unikaj pestycydów, kupuj produkty organiczne.
  • Kupuj produkty bez dodatkowych „polepszaczy”, np. kupując mrożony szpinak wybierz ten bez sosu serowego, ponieważ produkty takie często zawierają więcej kalorii oraz tłuszcze trans. Przyprawy i sosy można dodać samemu i mieć pewność, że posiłek jest zdrowy i niskokaloryczny.
  • Kieruj się zasadą, że produkty, które sami mrozimy przechowujmy do 6 miesięcy. Po tym czasie wartość substancji odżywczych zmniejsza się.
  • Nie marnuj wartości odżywczych produktów mrożonych podczas gotowania. Najlepszym sposobem na rozmrożenie produktu jest wyciagnięcie go z zamrażarki odpowiednio wcześnie. Produktom mrożonym nalezy pozwolić się rozmrażać w sposób naturalny i stopniowy. Owoców nie rozmrażajmy do końca, ponieważ grozi to sporą utratą soku.
  • Oceń zawartość opakowania przed zakupem, jeśli warzywa są zbite w jedną bryłę, prawdopodobnie były przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze, a następnie ponownie zamrożone.
  • Nie kupuj mrożonek „na wagę”, produkty przechowywane luzem, poddawane działaniu światła i tlenu, tracą wiele cennych składników.

 Polecane mrożonki:

  • Szpinak- mrożony szpinak (lepszy wybór – liściasty) cechuje się większą gęstością niż szpinak świeży, co oznacza że w mrożonce znajdziemy więcej witaminy A, K i kwasu foliowego, który wspomaga czerwone krwinki w procesie transportu tlenu.
  • Fasolka szparagowa – mrożone strączki dostarczą nam błonnika, potasu, a także żelaza.
  • Brzoskwinie – 10 plasterków mrożonych brzoskwiń dostarcza nam dzienną zalecaną dawkę witaminy C.
  • Jeżyny – mrożone jeżyny bogate są w antocyjany, jedna szklanka takich jeżyn dostarcza nam 8g błonnika oraz bogactwo manganu
Świeże kontra mrożone. Po które warzywa sięgnąć zimą?