Dotychczasowe metody leczenia chorób nowotworowych traktują komórki rakowe jako komórki które trzeba zniszczyć, aby terapia pacjenta mogła się zakończyć sukcesem.

Jednak coraz więcej naukowców zajmujących się badaniem raka zmienia swój sposób myślenia. Uważają oni, że zdrowe komórki oraz komórki rakowe są częścią naszego ciała i konkurują ze sobą o zasoby niezbędne do życia. Jeśli komórki zdrowe są traktowane jako pożyteczne, a komórki rakowe jako szkodniki powinno się w leczeniu postępować tak, aby te ostatnie się nie rozprzestrzeniły. Nie jest wcale konieczne całkowite usunięcie wszystkich komórek rakowych, w zupełności wystarczy, jeśli będą pod kontrolą. Można to osiągnąć przez ograniczenie podaży cukru do komórek rakowych (które mają duże zapotrzebowanie na cukier)- spowoduje to zahamowanie ich wzrostu.

Możesz przeciwdziałać chorobie nowotworowej na kilku płaszczyznach: najważniejsze aby unikać tego wszystkiego, co prowadzi do mutacji DNA w zdrowych komórkach. Dlatego ważne jest aby zaprzestać palenia papierosów , unikać spożywania owoców i warzyw z pestycydami.

 

 

Wzmocnij swój układ immunologicznych

Przemiana komórki zdrowej w komórkę nowotworową zachodzi stopniowo. Wzrost liczby mutacji DNA wewnątrz komórki prowadzi do zmian na powierzchni błony komórkowej. Dlatego układ immunologiczny może rozpoznać, że nastąpiło zaburzenie w obrębie komórki i ją zniszczyć. Wszystko zatem, co stymuluje siły obronne organizmu, zapobiega nowotworom.

 

Unikaj zapaleń

Zapalenia mogą być wstępnym etapem rozwoju raka (przewlekłe zapalenie trzustki może prowadzić do rozwoju raka trzustki). U ludzi cierpiących na przewlekłe choroby zapalne jelit występuje zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Dlaczego tak się dzieje? Komórki nowotworowe wykorzystują procesy gojenia zachodzące w organizmie – za pomocą sygnałów zapalnych przyciągają komórki immunologiczne i wykorzystują je na własne potrzeby. Szczególnie ważnymi komórkami immunologicznymi są makrofagi. Dlatego ważna jest umiejętność wykrywania niepożądanych reakcji zapalnych zachodzących w organizmie i zapobiegania im. Unikaj przewlekłych zapaleń jelita grubego, przeciwdziałając osiedlaniu się w nim niepożądanych lub toksycznych bakterii. Ograniczenie spożycia glukozy oraz skrobi zapobiega ich rozwojowi. Zwracaj uwagę na prawidłowy stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6. Unikaj produktów, które wywołują u ciebie reakcję zapalne.

 

Uprawiaj sport

Regularna aktywność fizyczna powoduje opróżnienie magazynów glikogenu, przez co pozbawia źródła energii komórki rakowe, których przemiana materii bazuje na procesie fermentacji. Poza tym sport aktywuje układ immunologiczny, poprawia ukrwienie tkanek i dostarcza im więcej tlenu. Jeśli regularnie ćwiczysz, twój organizm wytwarza dodatkowe ciała ketonowe, które działają hamująco na komórki rakowe, nie blokując przy tym zdrowych komórek.

 

Odżywiaj się racjonalnie

W prewencji raka istotną rolę odgrywa sposób odżywiania się- unikaj glukozy oraz skrobii.

Konsekwentne przestrzeganie odpowiednich zasad żywienia i prowadzenie zdrowego stylu życia ma duży wpływ na to, czy komórka nowotworowa przestawi swój metabolizm na fermentację

Jak zapobiegać nowotworom