WITAMINA   B17 – za i przeciw terapii?

Praca całego organizmu to inaczaj metabolizm. Nasze ciało jest w stanie działać prawidłowo gdy wszystkie jego elementy harmonijnie ze sobą współpracują. Celem każdej terapii, w tym również  terapii metabolicznej powinno być leczenie całościowe organizmu.

Terapia metaboliczna jest nietoksyczną metodą wspomagającą leczenie chorób nowotworowych polegającą na podawaniu witaminy B17, proteolitycznych enzymów trzustki, immunostymulantów oraz witamin i suplementów mineralnych.

Leatrile (witamina B17) jest naturalnÄ… substancjÄ… chemioterapuetycznÄ… wystÄ™pujÄ…cÄ… w ponad 1200 roÅ›linach, zwÅ‚aszcza w nasionach. Leatrile posiada wysokÄ… biodostÄ™pność, co oznacza,  że przenika przez bÅ‚onÄ™ komórkowÄ… i Å‚atwo osiÄ…ga wysokie stężenie wewnÄ…trzkomórkowe. Niestety rodnik cyjanku wywoÅ‚aÅ‚ wiele kontrowersji wokół witaminy B17, pomimo to udowodniono, że amigdalina jest substancjÄ… bezpiecznÄ… i nietoksycznÄ…. Komórki naszego organizmu zawierajÄ… enzym zwany rodanazÄ… który neutralizuje amigdalinÄ™ (nie pozwala na uwolnienie z niej rodnika cyjanowego), a staje siÄ™ źródÅ‚em glukozy, a co za tym idzie energii. Komórki nowotworowe nie zawierajÄ… rodanazy, a enzym betaglukozydaza, która rozkÅ‚ada amigdalinÄ™, wewnÄ…trz komórki nowotworowej uwalnia rodnik cyjanowy oraz aldehyd benzoesowy. Obie substancje współdziaÅ‚ajÄ…c ze sobÄ… niszczÄ… komórki nowotworowe. JeÅ›li czÄ…steczka aldehydu benzoesowego przeniknie do komórek zdrowych, zostanie w nich utleniona do nieszkodliwego kwasu benzoesowego. Kwas benzoesowy ma dziaÅ‚anie odkażajÄ…ce i przeciwbólowe. Po części odpowiada również  za jeden z efektów dziaÅ‚ania witaminy B17 – znosi ból towarzyszÄ…cy czÄ™sto nowotworom. Wiele badaÅ„ klinicznych prowadzonych przez lekarzy na caÅ‚ym Å›wiecie, daje pewność, że odpowiednie stosowanie witaminy B17 jest bezpieczne.

W Polsce witamina B17 nie jest zakazana, lecz wiedza o niej zarówno wśród lekarzy jak i farmaceutów jest bardzo niewielka i dlatego budzi tak wiele sprzecznych opinii i kontrowersji.

Według dr Contrerasa (dyrektora medycznego Oasis of Hope Hospital) pacjent onkologiczny stosujący witaminę B17, powinien również poddać się terapii, która będzie wspomagać układ odpornościowy do walki z nowotworem.

Celem terapii metabolicznej (suplementacyjnej) jest przede wszystkim przywrócenie organizmowi choremu  dobrej kondycji. Niestety, większość pacjentów podejmuje leczenie terapiami alternatywnymi, gdy ich organizm jest już poważnie wyniszczony chemioterapią, naświetlaniem, zabiegami chirurgicznymi. Właśnie z tych względów do terapii metabolicznej należy włączyć substancje odżywcze, które pomagają w doprowadzeniu organizmu  ponownie do dobrego stanu. W trakcie stosowania witaminy B17  można zaobserwować dwa efekty terapii:

  • efekt subiektywny: obserwujemy go natychmiast po rozpoczÄ™ciu leczenia – zmniejszenie bólu, poprawa samopoczucia, zwiÄ™kszenie apetytu, wzrost energii i wytrzymaÅ‚oÅ›ci organizmu.
  • efekt obiektywny: poprawa wyników badaÅ„ krwi i moczu, zwiÄ™kszona regeneracja tkanek, zmniejszenie obrzÄ™ków.

Efekty te pojawiajÄ… siÄ™ w ciÄ…gu 3 tygodni leczenia, a najpóźniej w przeciÄ…gu czterech miesiÄ™cy. CaÅ‚kowity efekt terapii można zaobserwować w zasadzie po 4 miesiÄ…cach leczenia, maksymalnie – po roku. W przypadku niektórych  typów nowotworów, np. raka koÅ›ci lub nowotworów mózgu, terapia witaminÄ… B17 jest o wiele dÅ‚uższa, ponieważ potrzeba wiÄ™cej czasu by uzyskać efekt wysycenia substancjÄ… w chorych tkanek.

Według dr Krebsa na leczenie B17 najszybciej reaguje rak skóry.

Szansa powodzenia zależy od stadium raka oraz ewentualnych skutków ubocznych wynikłych po leczeniu konwencjonalnym jak radio czy chemioterapia. Dr Krebs uważał, że szanse powodzenia wynoszą 98% dla przypadków nowotworu w stadium początkowym, bez zmian przerzutowych. W przeciwnym razie wszystko zależy od stopnia rozsiewu nowotworu w organizmie. W wielu przypadkach jest  niestety za późno na leczenie nowotworu przy użyciu witaminy B17, z powodu bardzo złego stanu organizmu (kacheksji, wycieńczenia, głębokich zaburzeń metabolicznych). W tych przypadkach można jedynie wydłużyć życie chorego polepszając jego jakość.

Wszystkie osiem witamin B stanowią wstępne stadia koenzymów. Najefektywniejsze skutki osiągają razem, ponieważ wówczas wspomagają się wzajemnie w realizowaniu zadań.

Witamina B przyczynia siÄ™ do:

  • wspomagania metabolizmu biaÅ‚ek, wÄ™glowodanów i tÅ‚uszczów

  • zaopatrzenia systemu nerwowego w energiÄ™

  • poprawy wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci skóry i bÅ‚ony Å›luzowej

Organizm nie jest w stanie sam wytwarzać witamin B, dlatego należy je mu dostarczać w odpowiedniej ilości. Zwłaszcza młodzież-w fazie wzrostu-seniorzy, sportowcy oraz osoby szczególnie narażone na nerwowe sytuacje, muszą przyjmować duże ilości tych witamin.


Witamina B1 odgrywa zasadniczą rolę w procesach oddychania tkankowego, jest istotna w przemianie węglowodanów- umożliwia prawidłowe spalanie glukozy. Niedobór tej witaminy powoduje: zaburzenia pracy układu nerwowego, problemy z układem krążenia, zaburzenia pracy układu pokarmowego.


Witamina B2 bierze udział w procesach wzrostu i przemian energetycznych białek, tłuszczów i węglowodanów. Pozytywnie wpływa na wzrok oraz stan skóry. Przy niedoborze tej witaminy może pojawić się łupież, bezsenność i zawroty głowy.


Witamina B3 pomaga w syntezie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, wspiera tworzenie czerwonych krwinek, zmniejsza szkodliwe działanie związków chemicznych i leków, rozszerza naczynia krwionośne.


Witamina B5 jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu. Usprawnia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i pokarmowego. Przyspiesza regeneracje tkanek, gojenie się ran a także przeciw-działa tworzeniu się zmarszczek. Jest wewnętrznym antyoksydantem, poprawia kurczliwość mięśnia sercowego.


Witamina B6 jest niezbędna w przyswajaniu i przemianie białek oraz tłuszczy, sprzyja tworzeniu się czerwonych krwinek. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy, zapobiega zapaleniom skóry, pobudza wydzielanie insuliny. Jej niedobór prowadzi do zmian dystroficznych w komórkach układu nerwowego i jelit.


Witamina B7 jest składnikiem enzymów biorących udział w ważnych reakcjach biochemicznych miedzy innymi w procesie tworzenia glukozy, czy syntezie kwasów tłuszczowych. Witamina B7 wspiera funkcjonowanie tarczycy, przemianę dwutlenku węgla, uczestniczy z witaminą K w zachowaniu odpowiedniej krzepliwości krwi. Niedobór tej witaminy może prowadzić do zmian zapalnych jelit.


Witamina B9 znana jako kwas foliowy, jest niezbędna do syntezy DNA. Ponadto wspomaga funkcjonowanie układu krwiotwórczego, nerwowego oraz odgrywa kluczową rolę w metabolizmie homocysteiny.


Witamina B12 jest konieczna do budowy osłonki mielinowej(izolacji włókien nerwowych) oraz do wytwarzania krwinek czerwonych, zatem również do transportu tlenu. Grupami ryzyka osób, u których może wystąpić niedobór witaminy B12 są palacze, seniorzy, wegetarianie, chorzy na wrzody żołądka i chorzy po częściowym lub całkowitym usunięciu żołądka.