Czy stan ciągłego zmęczenia oraz rozdrażnienia jest nieodłącznym towarzyszem Twojego życia?

Jednym z pierwszych kroków jakie należy zrobić aby znaleźć tego przyczynę, to wykonanie podstawowych badań krwi oraz moczu. Jeśli wyniki badań są w normie oznacza to, że zakłócona jest równowaga kwasowo-zasadowa organizmu.

Zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej, są przyczyna wielu schorzeń. Niedobory substancji zasadowych przyczyniają się do ataku kości, tkanek oraz komórek organizmu przez nadmiar kwasów.

Duży wpływ na gospodarkę kwasowo-zasadową ma stan naszych jelit oraz panujący w nich odczyn pH. Jelito grube, które jest zdrowe powinno mieć lekko kwaśne środowisko, co sprzyja rozwojowi ważnych dla zdrowia bakterii. Natomiast jeśli w jelicie panuje pH zasadowe to „dobre” bakterie są szybko niszczone przez mikroorganizmy chorobotwórcze. Zaczyna tworzyć się szkodliwa mikroflora, która przyczynia się do powstania toksyn obciążających wątrobę oraz nerki. Gdy kwasy nie zostaną wydalone zaczynają się magazynować w tkance łącznej, tworząc kwaśny śluz. Do zneutralizowania śluzu organizm zużywa duże ilości minerałów takich jak: wapń, potas, magnez.

Niedobór minerałów przyczynia się do powstania:

→ nadkwasoty

→ próchnicy

→ podrażnień śluzówki jelit i żołądka

→ nerwobóli

Zakwaszenie również przyczynia się do zaburzenia pracy układu immunologicznego, którego efektem mogą być: choroby nowotworowe, alergie, choroby reumatyczne. Profesor Otto Warburg twierdził, że osłabiony układ immunologiczny i zaburzona przemiana materii prowadzą do powstania komórek nowotworowych w organizmie człowieka. Udowodnił, że rozwój choroby nowotworowej jest procesem anaerobowym. Twierdził, że komórki nowotworowe odżywiają się glukoza, a nie tlenem jak komórki zdrowe.

Większość specjalistów twierdzi, że aby żyć zdrowo, człowiek musi kontrolować pH swojego organizmu. Wynik pomiaru pH, każdego dnia może być inny, co zależne jest od wielu czynników, np. pory dnia, godziny spożywania ostatniego posiłku, diety.

Co dokładnie oznacza „poziom pH”?

PH to wskaźnik kwasowości lub zasadowości płynów występujących w naszym ciele. Może przyjmować wartości od 0 (bardzo kwaśne) do 14 (mocno zasadowe). PH ok. 7 jest uznawane za neutralne. Ludzkie ciało przejawia tendencję do optymalnego pH w granicach 7,4 -ewolucja wyposażyła nas w dziesiatki sprytnych zabezpieczeń, sprawiających, że ten poziom utrzymuje się niezależnie od warunków zewnętrzynych. Najbardziej „kwaśnym narządem” jest żołądek.

Poziom pH ma wpływ na zawartość minerałów w roślinach, które spożywamy. Kiedy kwasowość wzrasta, liczba minerałów maleje.

W celu odkwaszenia organizmu, a także utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej konieczne jest zastosowanie kilku zasad:

→ ograniczenie spożycia białka zwierzęcego

→ unikanie tłuszczy nasyconych                                                                                                                                       

→  posiłki należy starannie rozgryzać w jamie ustnej

→ należy wykluczyć spożycie alkoholu, kawy

→ pić minimum 2l wody (najlepiej niskozmineralizowaną tzn. O niskiej zawartości sodu)

Podstawą zdrowej diety są świeże posiłki z warzyw, owoce, ziarna, kasze. Są one podstawą równowagi zasadowej organizmu. Około 70% naszych posiłków powinny stanowić produkty działające zasadowo.

Korzyści diety zasadowej:

  • Dieta zasadowa bogata w wapń, magnez, fosfor ma pozytywny wpływ na hormon wzrostu oraz przyswajanie witaminy D.

  • Zasadowość organizmu sprzyja mniejszemu odczuwaniu bólu, ponieważ to właśnie między innymi kwasica powoduje bóle pleców, bóle głowy, skurcze mięśni

  • Badania przeprowadzone przez brytyjskich lekarzy, wykazały, że apoptoza komórki nowotworowej ma większe szanse w środowisku zasadowym niż kwasowym, co powiązane jest z przebudową ładunków elektrycznych i zwolnienieniem podstawowych elementów białek. Przyswajalność chemioterapetyków jest również znacznie większa przy ph zasadowym!

Zalecane produkty alkaliczne:

→ świeże owoce i warzywa: szpinak, pomidory, grejpfruty, awokado, ogórek, jarmuż, brokuł, oregano, czosnek, imbir, fasolka szparagowa, kapusta, seler naciowy, burak ćwikłowy, arbuz, figi, dojrzałe banany,

→ produkty surowe -gotowanie warzyw niszczy alkalizujące minerały.

→ białka roślinne: migdały oraz wszystkie odmiany fasoli,

Produkty, których należy unikać:

→ żywność przetworzona, bogata w chlorek sodu,

→ jajka,

→ soczewica,

→ produkty mleczne,

→ orzechy ziemne i orzechy włoskie, makaron, ryż.