Niedokrwistość jest chorobą, która charakteryzuje się zbyt małą produkcją hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Około 40 % pacjentów onkologicznych ma problem z występującą anemią, przez co leczenie nie jest tak skuteczne jak u osób wolnych od niedokrwistości.

Pierwszym objawem anemii jest nieustające zmęczenie. Ogólne osłabienie organizmu, senność oraz problemy z wysypianiem się są spowodowane niedotlenieniem, gdyż spada ilość obecnych we krwi czerwonych krwinek, które transportują tlen po całym organizmie.

Anemia może być następstwem leczenia chemioterapią oraz radioterapią, które prowadzi nie tylko do niszczenia komórek nowotworowych ale także zdrowych komórek w tym czerwonych krwinek. Dlatego też warto zadbać o to, aby nasza dieta zapewniała nam odpowiednią ilość żelaza. Najłatwiej przyswajalne jest żelazo hemowe, jednak badania naukowe wykazały, że nadmierna ilość żelaza hemowego może prowadzić do tworzenia się wolnych rodników, które przyczyniają się do powstania nowotworów. Zapotrzebowanie na żelazo może być z łatwością zaspokojone przez dobrze skomponowaną dietę roślinną, upatrywanie przyczyn anemii w braku mięsa w diecie jest więc błędne. W produkcji czerwonych krwinek ważną rolę również odgrywa kwas foliowy i witamina B12.

 

Doskonałym źródłem żelaza są: zielone warzywa, buraki, rośliny strączkowe, pełne ziarna zbóż, orzechy, również sok ze świeżej pokrzywy znakomicie leczy anemię. Aby zwiększyć przyswajalność żelaza z produktów pochodzenia roślinnego należy zadbać, żeby każdy posiłek był bogaty w witaminę C. Produkty bogate w żelazo to: natka pietruszki 6,2mg, soczewica gotowana 3,3mg, suszone figi 2mg.

 

Kilka wskazówek, jak walczyć z anemią:

⇒  Jedz pięć posiłków dziennie bogatych w warzywa i owoce.

⇒  Ogranicz picie kawy oraz herbaty, ponieważ zawierają one substancje blokującą przyswajanie żelaza.

⇒  Staraj się robić regularne badania krwi (co 3 miesiące).

⇒  Spożywaj produkty bogate w witaminę C oraz kwas foliowy.

⇒  Pamiętaj o aktywności fizycznej, wysiłek pobudza wytwarzanie czerwonych ciałek krwi.

Sposoby radzenia sobie z anemią